Nie mam czasu

with Brak komentarzy

Ile razy w ciągu dnia wypowiadasz trzy magiczne słowa: „nie mam czasu”. Tak, nie dziw się, te słowa mają moc. Niestety w większości przypadków ich siła obraca się przeciwko nam. Zaraz to wyjaśnię, tak na marginesie. Jak dobrze znasz powiedzonko: „Czas to pieniądz”? Zapewne całkiem nieźle. Zapewne tobie również zdarzało się go używać. A potem mówiłeś ciągle „nie mam czasu”, „nie mam czasu”.

A czas to przecież pieniądz. Taką zależność zapamiętuje mózg, a wszechświat mu wtóruje, bo skoro nie masz czasu… To taki margines, o którym nie mogła nie wspomnieć. To odkrycie niegdyś wprawiło mnie w osłupienie, a potem zaczęłam się śmiać i przypominać kolejne powiedzonka dotyczące pieniędzy. Wam z pewnością też niejedno w tej chwili przychodzi do głowy, że szczęścia nie dają i takie tam. To jest przykład myślenia, które stało się naszym nawykiem i programuje rzeczywistość.

Wróćmy jednak do naszego czasu, którego ciągle nie mamy.Jakie było twoje marzenie kiedy miałeś siedemnaście lat? A to, o którym myślałeś kładąc się do łóżka, mając lat dwadzieścia osiem? A teraz? Czy teraz o czymś marzysz? I co? Nie masz czasu pójść na siłownię, a co dopiero spełniać swoje marzenia? Nie obruszaj się na mnie, ja też mam na co dzień co robić. Dziecko, rodzina, praca, dom, obowiązki. Jak każdy. I w związku z tym mamy pełne prawo do tego, by tego czasu nie mieć. No cóż.

Pierwsze co należałoby w tym kontekście sobie uświadomić jest to, że to my sami sobie to wybraliśmy. A teraz wybieramy nie posiadanie czasu na to, co stanowi istotę nas samych. Spychamy rzeczy do zrobienia na dalszy plan, zasłaniając się brakiem czasu. Momentami wydaje mi się, że osiągnięcie mistrzostwa w tej dziedzinie jest na wyciągnięcie ręki. Jesteśmy tradycjonalistami. Nie mam czasu – stało się taką tradycją i skutecznie nas usypia. Tylko widzisz, co się dzieje, kiedy nie masz czasu na swoje marzenia, na zmianę pracy, na inne swoje cele, o których dawno zapomniałeś? Zaczynasz mieć czas na niebycie. Zaczynasz mieć czas na niemiłość.

Masz mnóstwo czasu na sen, z którego się nie chcesz już obudzić. Czy chcesz mieć czas na niebycie?

Photo by Srikanta H. U on Unsplash

Comments are closed.