Jak być dwudziestolatkiem

with Brak komentarzy

Dziś opowieść o dorastaniu i odpowiedzeniu sobie na pytanie jak być dwudziestolatkiem. Chciałbyś, mając dwadzieścia lat, spotkać siebie z przyszłości i dowiedzieć się jak to jest być tym dwudziestolatkiem? Ciekawe co byś usłyszał od siebie samego?

Antoni skończył niedawno trzydzieści lat i zebrało mu się na podsumowania. „Trzydzieści lat to poważny wiek” – mówi sobie i do pewnego stopnia ma rację. Nie jest już młodzieńcem, choć jest wciąż młody. Tak więc zaczął porządkować swoje życie. A musicie wiedzieć, że Antoni jest pisarzem, więc jego porządkowanie polega na pisaniu. Siedzi po kawiarniach, barach, pije kawę, wino i pisze. Chce wyrazić to, kim jest i kim był. W pewnym momencie nasz bohater wpadł na cudowny pomysł: „Napiszę książkę”. Nie tyle zwykłą książkę, ile poradnik dla młodszego siebie. „Co bym chciał wiedzieć, gdybym miał na powrót dwadzieścia lat i był Antkiem?” – tak się zastanawiał. Zaczął więc Antoni, trzydziestolatek, pisać do Antka, dwudziestolatka. I zaczęło coś z tego wychodzić – teksty, filozofia, rzeczy proste i skomplikowane. Nie przejmował się, że to wszystko już napisano, bo wiedział, że warto pisać od początku dla każdego pokolenia, by uchwycić świat, który przemija. Antoniemu więc oddajemy tutaj głos. Niech pisze do Antka. To jego książka.

Przemka poznałam najpierw jako pisarza. Szybko okazało się, że jest naukowcem i zajmuje się matematyką abstrakcyjną. Później długo rozmawialiśmy o sztucznej inteligencji. Za sprawą książki „Plac Zbawiciela” dał się poznać jako filozoficzny twórca, emigrant, którego wyborem stała się z powrotem Polska.

„Jak być dwudziestolatkiem” to zbiór stu rozdziałów, z których każdy opisuje fragment codziennego życia. Tekst Przemka Chojeckiego uzupełniają ilustracje Kasi Suro. Książka jest lekkim literackim poradnikiem, który porusza problemy częste w trzeciej dekadzie życia: presja rówieśników, niepewność przyszłości, wybory życiowe, kariera, edukacja, styl życia, podróże.

Myślę, że rolą książki – literatury w ogóle – jest pokazywanie innego spojrzenia na świat. – mówi Przemek. – Autor filtruje rzeczywistość przez własne doświadczenie. Inna perspektywa jest kluczowa, by zdefiniować własną. W tekście, który napisałem, starałem się być możliwie szczery. Dzięki temu mam nadzieję, że czytelnik będzie w stanie w pełni uchwycić inną perspektywę, zrozumieć rzeczywistość w inny sposób, a przez to dojść do własnego światopoglądu.

Jak być dwudziestolatkiem, Przemysław Chojecki.

Comments are closed.